FİLMİM VİZYONDA YÖNETMELİĞİ

AMAÇ:
DENİZBANK ile TÜRSAK Vakfı iş birliğinde, 5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması kapsamında düzenlenen “Filmim Vizyonda” projesi sayesinde, sinema salonlarında kendilerine yer bulamamış kaliteli yapımlara ihtiyaç duydukları dağıtım desteğinin sağlanması ve DenizBank ile TÜRSAK Vakfı markalarının verdiği güç ile daha geniş kitlelere ulaşmaları hedeflemektedir.

KAPSAM:

 1. “5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Filmim Vizyonda” projesi DENİZBANK ile TÜRSAK Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir.
 2. “5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Filmim Vizyonda”, yapımcılarından en az birisinin 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşı olduğu kurmaca, belgesel, deneysel ya da animasyon uzun metrajlı Türkiye yapımı filmlere açıktır.

KATILIM KOŞULLARI:

 1. Yarışmaya kurmaca, belgesel, deneysel ya da animasyon uzun metrajlı Türkiye yapımı filmler katılabilir.
 2. Filmin süresi en az 60 dakika olmalıdır.
 3. Başvuran filmlerin 1 Ocak 2020 tarihinden sonra çekimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir.
 4. Herhangi bir ulusal TV kanalında gösterilmiş, Bluray, DVD veya VCD baskıları satışa sunulmuş, pay TV kanalları, dijital platformlar ve VOD’de gösterilmiş veya Türkiye’de faaliyet gösteren sinema salonlarında vizyona girmiş filmler yarışmaya seçilemez.
 5. Yarışmaya hak kazanmış filmlerin gösterim kopyalarının, DCP formatında teslim edilmesi gerekmektedir.
 6. Yarışmaya başvuracak bir ortak yapımın, Türkiye yapımı kabul edilebilmesi için filmin ortak yapım belgesine sahip olması gerekmektedir. Bunun için, film ortak yapım ise başvuru sahibinin, Ortak Yapım Belgesi’ni filminin ödül almaya hak kazanması halinde Türsak Vakfı’na ulaştırması gerekmektedir.
 7. Her yapımcı sadece bir film ile başvuruda bulunabilir.
 8. Destek almaya hak kazanan filmin jeneriğinde DenizBank ve Türsak Vakfı logolarına ve 5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Filmim Vizyonda’ projesinden destek aldığını belirtir ibareye yer vermelidir.
 9. İlksenaryo.com web sitesindeki başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.
 10. İstenen tüm belgeler PDF formatında olmalıdır.
 11. Başvuruda yüklenmesi gereken bilgi ve belgeler şunlardır:
 • Başvuranın adı soyadı
 • Başvuranın e-posta adresi
 • Başvuranın cep telefonu numarası
 • Başvuranın adresi
 • Başvuranın E-devletten alınmış güncel İkametgâh Belgesi
 • Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili birimlerince verilmiş Kayıt-Tescil Belgesi
 • Filmin Adı
 • Filmin Künyesi
 • Filmin İzleme Linki
 • Filmin İzleme Linki Şifresi (varsa)
 • Filmin Fragmanı
 • Filmin Afişi (varsa)
 • Konu

 

JÜRİ:

 1. Proje değerlendirmeleri ön seçici kurul ve jüri tarafından iki aşamalı olarak yapılacaktır.
 2. Yarışma Düzenleme Kurulu, duyurulan jüri isimlerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

BAŞVURU

 1. Yarışma başvuruları sadece filmin mali haklarını kullanma yetkisine sahip yapımcı tarafından gerçekleştirilebilir. Filmin birden fazla yasal sahibi varsa, başvuru formunda diğer yapımcılara ait bilgiler belirtilmek zorundadır. Gerekli iletişim başvuru sahibi üzerinden kurulacaktır.
 2. Yapımcılar başvurularını en geç 18 Şubat 2022 Cuma günü saat 18:00’e kadar yapmış olmalıdır.
 3. Yarışma Düzenleme Kurulu yarışma takviminde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 

TELİF HAKLARI:

 1. “5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması”na katılan projelerin telif hakları (fikri mülkiyet hukukundan kaynaklanan) ihlaller ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluk başvuru sahibine aittir. Bu çerçevede yarışmaya katılan her katılımcı, filmlerinin 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) madde 14, 15, 16 manevi hakları ile FSEK madde 21, 22, 23, 24 ve 25’te yer alan işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarının kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksi durumda katılımcının başvurusu reddedilir ve/veya verilen ödül geri alınır.

 

ÖDÜLLER:

 1. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Filmim Vizyonda Projesinde;
  Seçilecek 5 filme en az 2 haftalık Vizyon Ödülü verilecektir.
 2. Vizyon gelirlerinin dağılımı konusu ve filmin gösterileceği salon sayısı ödül alan film sahipleri ile yapılacak sözleşmede karşılıklı olarak belirlenecektir.